Jak sprawdzić łożysko w kole?

Naprawa łożyska w samochodzie

Jeśli chodzi o dbanie o samochód, jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, jest sprawdzenie stanu opon i kół. Jednym z elementów tego procesu jest sprawdzenie łożyska w kole. Łożyska kół są kluczową częścią każdego pojazdu i muszą być w dobrym stanie, by zapewnić płynną jazdę. Awaria łożyska może spowodować poważne problemy w prawidłowym i bezpiecznym działaniu kół. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić łożysko w kole.

Uszkodzone łożysko koła — objawy

Łożysko koła jest kluczowym elementem zawieszenia pojazdu i odpowiada za utrzymanie ciężaru samochodu oraz za utrzymanie koła na osi. Uszkodzone łożysko koła może powodować wiele problemów, w tym głośny hałas dochodzący z okolic koła, zwiększone wibracje podczas jazdy i trudności w kierowaniu. W skrajnych przypadkach łożysko koła może całkowicie zawieść, powodując oderwanie koła od pojazdu. Aby zapobiec tej niebezpiecznej sytuacji, zwracaj uwagę na wszystkie objawy uszkodzenia łożyska uszkodzenia łożyska między innymi niecodzienne dźwięki i drgania wydawane przez samochód. Mogą to być piski, szumy, stuki, które będą się nasilały wraz ze wzrostem pracy kół oraz jechania przez nierówności. Mogą się również pojawić drgania kierownicy.

Jak sprawdzić łożysko w kole?

Łożyska kół są ważną częścią układu zawieszenia w samochodzie. Pomagają utrzymać kontakt kół z nawierzchnią i zapewniają płynną jazdę. Z czasem jednak mogą się zużyć lub uszkodzić. Obecnie łożyska nie wymagają regularnej konserwacji tak jak jeszcze kilka lat temu, dlatego wystarczy jedynie kontrolować ich stan zużycia. Kiedy usłyszysz niepokojące dźwięki lub niecodzienne zachowanie się samochodu podczas prowadzenia, to pierwsze oznaki, żeby sprawdzić łożyska w kołach. Należy sprawdzić łożyska zarówno w kołach przednich jak i tylnych. Podczas sprawdzania łożyska zwróć uwagę na ewentualne zdeformowanie lub uszkodzenia elementów tocznych pierścienia. Następnie upewnij się, że luz w łożysku nie jest za mały, ani za duży. Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś sprawdzić to czystość smaru, stan wałeczków na bieżni oraz wychylenie łożyska do pionu. Jeśli którakolwiek z tych rzeczy wzbudza Twoje wątpliwości, warto asekuracyjnie wymienić łożysko.

Jak sprawdzić zużycie łożyska w kole?

Jest kilka różnych sposobów na sprawdzenie zużycia łożysk kół, a ważne jest, by wcześnie wychwycić problem, by można było go naprawić. Jednym ze sposobów sprawdzenia jest podniesienie samochodu i zakręcenie kołem. Jeśli widać luz lub luz w kole, prawdopodobnie łożyska wymagają wymiany. Innym sposobem sprawdzenia jest nasłuchiwanie, czy podczas jazdy nie słychać dziwnych odgłosów dochodzących z kół. Jeśli słyszysz zgrzytanie lub tarcie, jest to dobry znak, że łożyska się zużywają. W niektórych przypadkach można je po prostu wyregulować lub nasmarować. Jeśli jednak łożyska są zużyte, trzeba je wymienić.


Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnej sytuacji spowodowanej uszkodzeniem łożyska jest zabranie samochodu do wykwalifikowanego mechanika, który sprawdzi łożyska i dokona niezbędnych napraw, jednak możesz to zrobić samodzielnie w zaproponowany przez nas sposób.